PES 2018 KONTROLLERİ PS4

TOPA SAHİPKEN KONTROLLER

PAS VERME / ŞUT ATMA

Hem şutlarınızı hem de paslarınızı yönlendirmek için  çubuğunu kullanın. Pasın türüne göre topun gidişinin değişeceğin unutmayın.

ALÇAKTAN PAS
ALÇAKTAN ARA PAS
YÜKSEK ARA PASI  + 
YÜKSEKTEN PAS / ORTA
ALÇAKTAN ORTA  X 2
ŞUT
“Dengeli Pas” beceresine sahip olan oyuncular, daha fazla yüksek isabet için uzun toplara ters falso verebilirler. Dengeli pasların sınırların dışına gitme ihtimali daha düşük olduğundan rakip defansın arkasında bir açıklık tespit ettiğinizde, bunlardan yüksek ara paslarıyla faydalanmaya çalışın.

Yüksek bir pas yeteneğine ya da özel pas becerilerine sahip olan oyuncular şartlara bağlı olarak, topu kaldırarak bir takım arkadaşına pas vermek gibi aldatmalı paslar atabilir.

Vücuttan farklı bir yöne atılan ya da pres sırasında atılan pasların yanlış bir tarafa gitme ihtimali yüksektir. İsabetli paslar atmak için daima oyuncunun duruşunu dikkate alın.

TOP SÜRME

Top sürerken topla depar atmak için  düğmesine basın. Ancak bu hareket top kontrolünü azaltır. Her iki tipteki top sürmeyi uygun zamanlarda kullanın.

TOP SÜRME
HIZLI TOP SÜRME  + 
Bir rakip size doğru tam hızda geliyorsa, yöndeki ufak bir değişiklik genelde onu atlatmak için yeterlidir. Top çalan bir rakibin etrafından Hızla Top Sürmeyi denediğinizde yetenekli oyuncular topu atlatarak savunmayı geçebilirler.

BECERİ KONTROLLERİ

Çalımlar atmak ve aldatmacalar yapmak için hem  hem de çubuğu kullanın (ör. Tam 360 derece  dönmek). Doğru numarayı yapmak için konumsal bilincinizi tam manasıyla kullanın!

DENGE DEĞİŞTİRME
TOP ÇEVİRME
Bazı oyuncular Beceri Kontrollerini gerçekleştirirken ayırt edici hareketler yapar. Bunu çeşitli oyuncularla deneyin. Her defasında yeni bir şeyler keşfedebilirsiniz.

YAKIN KONTROL

Topa yakın kontrol yapmanız gerekirse top sürerken  butonuna basarak YAKIN KONTROL uygulayabilirsiniz. Bu yetenek pas atacakken rakibinizi yakında tutmanıza ya da dar alanlarda top kontrolünü sağlarken sürekli olarak rakip kaleye bakmanıza izin verir.

YAKIN KONTROL  + 
HIZ PATLAMASI

Topu sürerken ilerleme hızının çabuk hızlanmasını seçmek için çabuk şekilde  düğmesine iki kez basın. Bu, markajcınızı atlatmak için etkili bir yolken, bunu yanlış yapmak aleyhinize dönebilir.

HIZ PATLAMASI  +  X 2
Bir rakiple karşı karşıya geldiğinizde hız patlaması yaparken pres yapmaya da çalışın  . Bu sayede bacak arası yapabilir ya da etrafından dolaşabilirsiniz.

TOPA SAHİP DEĞİLKEN KONTROLLER

PRES

Topu süren bir oyuncuya pres yapmak için  düğmesine basın.  ve  düğmelerine aynı anda basarak, oyuncunuzun rakibine yaklaştıkça depar atmasını sağlayabilirsiniz.

BASKI
PEŞINDEN GIT  + 
Pres uygularken oyuncular şutları ve pasları, bacaklarını açarak engelleme eğiliminde olacaktır. Ancak ayrıca sahte hareketlere da kanabilir ve kendilerini gölgelerin peşinde bulabilirler. Meydan okumaya kalkışmadan önce rakibinizin sonraki hareketini dikkatle okumaya çalışın.

KAYARAK TOP ÇALMA

Topu geri kazanmak için rakibin ayağına kaymak için  butonuna basın. Kazancı fazla olsa da zamanlaması kötü bir müdahale faul veya daha kötü bir sonuca neden olabilir.

KAYARAK MÜDAHALE
TOP ÇALMA

Oyuncunuzun topu geri kazanmak üzere bacağını uzatmasını sağlamak için  düğmesine iki defa hızlıca basın. Zamanlama hatası yapılan bir mücadele, faul çalınmasıyla veya daha fenasıyla sonuçlanabilir.

TOP ÇALMA  X 2
Bir rakip oyuncunun yanındayken top çalmak istediğinizde Omuz Darbesi yaparsınız. Rakibin dengesi bozulur ve top çalınır ama ters pozisyondan rakibe müdahale ederseniz faul verilebilir. Darbenin zamanlamasının ve mesafesinin iyi olduğundan emin olun.

BASKILAMA

Savunma yaparken rakibinize kilitlenmek ve onu takip etmek için  +  butonlarına basın.

BASKILAMA  + 
BASKILAMA aynı zamanda top çalma şansınızı yükseltir. Bu sayede YAKIN KONTROL ya da ani dönüşler yapan rakibinizle baş etmeniz kolaylaşır.